این و احد در خرداد ماه 1374 تأسیس شده است ؛

پس از خصوصی سازی مجتمع کشت و صنعت جوین و واگذاری سهام آن به بسیجیان و ایثارگران عزیز خراسان ، با توجه به منطقه دشت جوین از نظر باغداری و شرایط مناسب اقلیمی و نیز امکانات و پتانسیل های موجود ؛ طرح مطالعاتی احداث باغات میوه در سال 1374 در دستور کار قرار گرفت . از آنجا که سازگاری محصولات انگور و بادام در گذشته در این منطقه به اثبات رسیده بود عمده باغات جهت احداث این دو نوع محصول طراحی گردید . علاوه بر آن در سطح کمتری ارقام مختلف میوه های هسته دار و دانه دار نیز در نظر گرفته شد و در سطح1281هکتار با دارا بودن 16حلقه چاه عمیق مبادرت به احداث باغات چهارگانه شهید مطهری ، بحرآباد  ، راه چمن و جعفرآباد نمود.

و به طور کلی در زمینه تولید( انگور؛بادام ؛کشمش؛گردو ؛ پسته و میوه های هسته دار ودانه دار، کشت گیاهان داروئی؛تولید درختهای تزئینی ومثمر شناسنامه دار و کیفیت خوب و ارائه خدمات فنی در احداث ونگهداری باغات فعالیت می نماید)

فعالیت ها:

در حال حاضر این واحد با یاری خداوند متعال و تلاش پرسنل و زحمتکش خود سالیانه بیش از پنج هزار تن انواع تولیدات شامل محصولات خشکبار ( انواع کشمش ، بادام و گردو ) و تره بار (شامل انواع میوه ها) با کیفیت بسیار خوب به بازار مصرف داخلی و خارجی عرضه می نماید .

در طرح توسعه این واحد تولید نهال در دستور کار قرار گرفت که با احداث نهالستان در سطح 7 هکتار با اخذ مجوز رسمی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال اکنون سالیانه حدود پانصد هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر تولید و به کشاورزان عرضه می نماید و هم اکنون به یکی از مراکز تولید و عرضه نهال های مثمر و غیرمثمر زیر نظر جهادکشاورزی در ایران تبدیل گردیده است .

در حال حاضرظرفیت تولید نهال این مجموعه سالیانه در حدود 500 هزار تا یک میلیون اصله میباشد که این آماربا توجه به امکانات بالقوه  این واحد تاچندین برابر قابل افزایش میباشد .

این واحد امیدوار است با یاری خداوند متعال و اهتمام پرسنل متعهد و دلسوز خود زمینه ایجاد ارزش افزوده محصولات تولیدی خود را با احداث واحد هایی صنایع تبدیلی و بسته بندی ایجاد نماید .